Εκπαιδευτικό υλικό μαθημάτων

Στην παρακάτω ιστοσελίδα οι μαθητές όλων των τάξεων μπορούν να βρουν υλικό για το μάθημα των Αρχαίων Ελληνικών (μεταφράσεις των κειμένων, ασκήσεις λεξιλογίου, ασκήσεις γραμματικής και συντακτικού για κάθε ενότητα).

Ελληνικός Πολιτισμός (αρχαία)

Από τις φιλολόγους του σχολείου.

Για το μάθημα της Πληροφορικής όλων των τάξεων του Γυμνασίου, οι μαθητές μπορούν να επισκεφθούν τον παρακάτω σύνδεσμο προκειμένου να εργαστούν με το "Λογισμικό Υποστήριξης Πληροφορική Γυμνασίου". Πρόκειται για ένα πολυμεσικό λογισμικό που καλύπτει τις περισσότερες από τις διδακτικές ενότητες του βιβλίου, με θεωρία, εργασίες και ασκήσεις αυτοαξιολόγησης.

Λογισμικό Υποστήριξης Πληροφορική Γυμνασίους,

Επίσης υποστηρικτικό υλικό για το μάθημα Πληροφορικής, μπορούν να βρουν οι μαθητές στους παρακάτω συνδέσμους :

Πληροφορική - Α' Τάξης
Υλικό του Υπολογιστή - Μονάδες Ε/Ε
Ενότητα 2 : Το λογισμικό του υπολογιστή

Ενότητα 4 - Κεφάλαιο 11 - Γνωριμία με το Διαδίκτυο

Ενότητα 4 - Κεφάλαιο 12 - Παγκόσμιος Ιστός & Υπερκείμενο
Ενότητα 4 - Κεφάλαιο 13 - Άντληση πληροφοριών από τον παγκόσμιο ιστό

Πληροφορική - Β' Τάξης
Τοπικό Δίκτυο (LAN) - Δίκτυο Ευρείας Περιοχής (WAN) - Διαδίκτυο (Internet) με ένα καρτούν
Κεφάλαιο 2 - Το εσωτερικό του υπολογιστή
Κεφάλαιο 4 - Δίκτυα υπολογιστών

Από τον καθηγητή πληροφορικής κ. Μανίκα Θάνο.

Βιβλίο αρχαρίων
Αγγλικών Α' Γυμνασίου.

Ηχογράφηση για εξάσκηση των κειμένων του κεφαλαίου 2.

Όσοι μαθητές επιθυμούν μπορούν να χρησιμοποιήσουν τα παρακάτω ακουστικά αρχεία για περαιτέρω εξάσκηση.

sportspage10.mp3
readingpage18.mp3
pablo.mp3
magda.mp3
jennifer.mp3
favouritepossessionspage16.mp3
antonio.mp3

Για να αποθηκεύσετε τα αρχεία στον υπολογιστή σας μπορείτε να κάνετε πάνω τους δεξί κλικ και να πατήσετε "Αποθήκευση συνδέσμου ως" ή "Save link as".

Από την καθηγήτρια αγγλικών κ. Κολώνη Ελένη.

Για το μάθημα Αγγλικά των τάξεων Α' και Β' Γυμνασίου, παρακάτω μπορείτε να βρείτε το βοήθημα (γλωσσάρι) που αφορά τα τμήματα Αρχαρίων και Προχωρημένων.

Τάξη Α' - Αρχάριοι
Τάξη Α' - Προχωρημένοι

Τάξη Β' - Αρχάριοι
Τάξη Β' - Προχωρημένοι

Από τις καθηγήτριες αγγλικών.

Οι μαθητές όλων των τάξεων του Γυμνασίου μπορούν να επισκέπτονται τους παρακάτω διαδικτυακούς τόπους για να βρούν χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για διάφορα μαθήματα:

Η Δικτυακή Εκπαιδευτική Πύλη e-yliko

Εκπαιδευτική τηλεόραση

Εκπαιδευτικό λογισμικό για τα μαθήματα Γυμνασίου

Ελεύθερο Λογισμικό και Λογισμικό Ανοιχτού Κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ)