Αποτίμηση προγράμματος "Κουκίδες στο Αιγαίο"

Το πρόγραμμα εστίασε στην πολιτιστική κληρονομιά-τοπική ιστορία της περιοχής της Μύρινας, την γνωριμία με τα υπόλοιπα νησιά της περιφέρειας Β. Αιγαίου, καθώς και στην κοινωνική ευαισθητοποίηση.

Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων (4η Απριλίου)

Περιβαλλοντική Ομάδα Γυμνασίου Μύρινας

Περιβαλλοντικό πρόγραμμα: "Στις αδέσποτες γατούλες με αγάπη"

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Μαίρη Γεροντάρα

Πολιτιστικό πρόγραμμα "Φωτογράφοι Εν Δράσει"

Την Παρασκευή 3 Ιουνίου 2016 πραγματοποιήσαμε την παρουσίαση του περιβαλλοντικού προγράμματος  «Φωτογράφοι εν δράσει» του Γυμνασίου Μύρινας.

Παρουσίαση περιβαλλοντικού προγράμματος "Αδέσποτες Ψυχές - Ιστορίες του δρόμου"

Απεγνωσμένα βλέμματα, αδιάκοπη αναμονή και απελπισμένα  μόνα κατοικίδια. Τα συναντάμε σε κάθε μας βήμα. Κατοικούν μόνιμα σε πλατείες, είναι σταθεροί θαμώνες μαγαζιών και συχνά, μας συνοδεύουν τα βράδια μέχρι το σπίτι. Η ζωή στο δρόμο είναι σύντομη. Μια μοίρα προδιαγεγραμμένη. Πολύ γρήγορα η πείνα, η δίψα, οι αρρώστιες, ένα αυτοκίνητο ίσως, ή ακόμα και οι αγέλες των άλλων αδέσποτων, θα την κάνουν ακόμα πιο σύντομη. Τα αδέσποτα ζώα δεν έπεσαν από τον ουρανό. Κάποιοι από εμάς τα εγκατέλειψαν. Η προστασία και η φροντίδα τους είναι ευθύνη όλων μας.

Πολιτιστικό πρόγραμμα "Παίζουμε - Σκηνοθετούμε - Δημιουργούμε"

Στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος "Παίζουμε - Σκηνοθετούμε - Δημιουργούμε", που υλοποιείται κατά το τρέχον σχολικό έτος (2014-15) στο σχολείο μας, δημιουργούνται βίντεο με πρωταγωνιστές τους μαθητές του Γυμνασίου Μύρινας.

Πολιτιστικό πρόγραμμα - "Ο κόσμος της σιωπής"

Η παρουσίαση του πολιτιστικού προγράμματος "Ο κόσμος της σιωπής", για το σχολικό εκφοβισμό και τη σχολική βία, με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Γεροντάρα Μαίρη, κλάδου ΠΕ11, θα πραγματοποιηθεί στο κινηματοθέατρο Μαρούλα, την Κυριακή 29/6 στις 20.30μμ.

Περιβαλλοντικό πρόγραμμα "Θεολογία και φυσικό περιβάλλον"

Στο σχολείο μας υλοποιείται το πρόγραμμα «Θεολογία και φυσικό περιβάλλον» που αποβλέπει στην ανάδειξη του οικολογικού προβλήματος μέσα από τη γνωριμία των μαθητών με τη θεολογική διάσταση  της σχέσης ανθρώπου ? φυσικού περιβάλλοντος, όπως αυτή προβάλλεται μέσα από τα κείμενα του χριστιανισμού και την αρχαία ελληνική μυθολογία.

Πολιτιστικό πρόγραμμα "Ταξίδι στη Μουσική"

Φέτος το Γυμνάσιο Μύρινας, σε συνεργασία με το Γενικό Λύκειο Μύρινας, διοργάνωσε ένα «Ταξίδι στη Μουσική».

Σας ευχαριστούμε θερμά που μας ακολουθήσατε στα ταξίδια μας και ζήσατε μαζί μας αξέχαστες στιγμές! Προσπαθήσαμε να σας κρατάμε συντροφιά με μουσική, τραγούδια και πολύ κέφι!

Οι συμμετέχοντες μαθητές αλφαβητικά είναι εξής:

Αγκαφωνίδου Αντιγόνη (τραγούδι)
Αμπελώμου Ειρήνη (κείμενα, τραγούδι)
Βλασταρά Αγγελική (τραγούδι)
Γκιζιώτη Κατερίνα (κείμενα, φωτογραφία)
Κωνσταντάκη Κατερίνα (τραγούδι, αφίσες)
Λιμάνι Όλγα (κείμενα, αφίσες)
Μπούρδου Ελισάβετ (τραγούδι, μουσική)
Μπούρδου Πελαγία (τραγούδι, μουσική)
Ντικμέ Σεβιλάι (κείμενα, αφίσες)
Χατζόγλου Παναγιώτης (μουσική)
Χρυσάφη Ελένη (κείμενα, αφίσες)

Οι καθηγητές που υλοποίησαν το πρόγραμμα είναι οι εξής:

κ. Τζαννή Βασιλική (Φιλόλογος, Δ/ντρια ΓΕ.Λ. Μύρινας)
κ. Κυριλλίδου Φωτεινή (Νομικός, Υπ/ντρια ΓΕ.Λ. Μύρινας)
κ. Σαλιακούρα Ευαγγελία (Φιλόλογος ΓΕ.Λ Μύρινας)
κ. Μανίκας Θάνος (καθηγητής Πληροφορικής Γυμνασίου Μύρινας)

Πολιτιστικό πρόγραμμα "We will rock you"

Μια ομάδα μαθητών της Β΄ τάξης του Γυμνασίου Μύρινας μελετάμε την ιστορία της βρετανικής ροκ σκηνής. Θα δούμε τη μετάβαση της  ροκ από τις ΗΠΑ στο Ηνωμένο Βασίλειο. Παρακολουθώντας video-clips παρατηρούμε τη σταδιακή αλλαγή του ήχου και του στυλ.