Σχολική και εφηβική βία

Την Τετάρτη 17/4/2024 στις 18:30, στο Γυμνάσιο Μύρινας, πραγματοποιήθηκε ενημερωτική συνάντηση με θέμα "Σχολική και εφηβική βία", με ομιλητή τον ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή κ. Κωνσταντίνο Κατσιγιαννόπουλο. Τον ευχαριστούμε θερμά.

Το πείραμα του Ερατοσθένη 2024

Η αναβίωση ενός από τα δέκα πιο γοητευτικά πειράματα της Φυσικής, η μέτρηση της περιφέρειας της Γης από τον Ερατοσθένη, πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 20 Μαρτίου του 2024, από  μαθητές της Β΄ τάξης του Γυμνασίου  Μύρινας. Η δράση  «Το πείραμα του Ερατοσθένη» διοργανώθηκε, όπως κάθε χρόνο, από την Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝΕΚΦΕ). Η δραστηριότητα υλοποιήθηκε την ίδια ημέρα σε δεκάδες σχολεία της χώρας.

Ένα διαφορετικό μάθημα Μαθηματικών

Την Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου 2024, ο Μαθηματικός του Γυμνασίου Μύρινας Γεώργιος Μπαγάνης πραγματοποίησε μία Διδασκαλία –Δράση στο τμήμα της Γ4 του σχολείου μας. Το θέμα της διδασκαλίας ήταν το πρόβλημα της Χρυσής Τομής.

Ημέρα Μνήμης θυμάτων του Ολοκαυτώματος

Την Τρίτη 23/1/2023 οι μαθητές του Γυμνασίου Μύρινας παρακολούθησαν την ταινία "Αντίο παιδιά" του Λουί Μαλ, στο πλαίσιο της Διεθνούς Ημέρας Μνήμης των Θυμάτων του Ολοκαυτώματος και Ημέρας Μνήμης των Ελλήνων Εβραίων Μαρτύρων και Ηρώων του Ολοκαυτώματος.

Επίσκεψη του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Καλλιθέας

Την Τετάρτη 6/12/2023 μας επισκέφθηκε το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Καλλιθέας. Τα παιδιά της Καλλιθέας μαζί με τα παιδιά του Α2 κατασκεύασαν χριστουγεννιάτικα στολίδια και τραγούδησαν χριστουγεννιάτικα  τραγούδια με τη συνοδεία του καθηγητή μουσικής κ. Ρουσόπουλου.

Kids save lives

Την Τετάρτη 8/11/2023 οι μαθητές της Α' τάξης παρακολούθησαν διαδικτυακά σεμινάριο πρώτων βοηθειών που διοργάνωσε η ανθρωπιστική οργάνωση KIDS SAVE LIVES. Το πρόγραμμα "Kids save lives - Τα παιδιά σώζουν ζωές" είναι εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας.

10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Στις 29 Σεπτεμβρίου 2023, στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας, διοργανώθηκαν διάφορες αθλητικές δραστηριότητες κάτω από το σύνθημα « Η κίνηση δίνει ζωή». Σκοπός των αθλητικών δραστηριοτήτων ήταν να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού, για την υγεία και την ευημερία του ατόμου.

Επίσκεψη του τμήματος Γ2 στο Σαχτούρειο Οίκημα

Την Τρίτη,  02-5-23, το Γ2 τμήμα του Γυμνασίου Μύρινας, επισκέφτηκε το Σαχτούρειο οίκημα του Δήμου Μύρινας.

Το Πείραμα του Ερατοσθένη

Τη Δευτέρα 20 Μαρτίου του 2023, ομάδα 16 μαθητών της Β΄ τάξης του Γυμνασίου  Μύρινας συμμετείχε στη δράση  «Το πείραμα του Ερατοσθένη»  που διοργανώθηκε όπως κάθε χρόνο από την Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών  (ΠΑΝΕΚΦΕ). Η δραστηριότητα υλοποιήθηκε ταυτόχρονα σε δεκάδες σχολεία της χώρας.