Παρουσίαση προγράμματος "Πού κρύβεται η Υψιπύλη; - Κεφ. ΙΙΙ"

Την Παρασκευή 19/4/2024 στις 18:30, στο χώρο τέχνης ΑΠΟΘΗΚΗ, στο λιμανάκι της Μύρινας, πραγματοποιήθηκε η παρουσίαση της φετινής δράσης του προγράμματος "Πού κρύβεται η Υψιπύλη;". Οι μαθητές/τριες  του Γυμνασίου  Μύρινας παρουσίασαν τις εμπειρίες τους από το λογοτεχνικό εργαστήριο. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης ακούστηκε το podcast που δημιούργησε η ομάδα των Podcasters του σχολείου, στο οποίο μετουσιώθηκε το τελικό κείμενο των Συγγραφέων (Writers).

Πού κρύβεται η Υψιπύλη; - Κεφάλαιο ΙΙΙ

Το Γυμνάσιο Μύρινας συμμετέχει για τρίτη χρονιά στο πρόγραμμα "Πού κρύβεται η Υψιπύλη;".

Στο νέο Κεφάλαιο τα παιδιά, πότε όλα μαζί και πότε χωρισμένα σε ομάδες βάσει ηλικίας και ενδιαφερόντων, θα γνωρίσουν βιωματικά τα τοπόσημα της Λήμνου που σχετίζονται με την Προϊστορία και την Κλασική Αρχαιότητα, θα έρθουν σε επαφή με πτυχές της άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς, και θα έχουν την ευκαιρία να εκφραστούν δημιουργικά με ψηφιακά και αναλογικά μέσα.

Η διαδρομή μας ξεκινάει με την ενημέρωση των εκπαιδευτικών, που θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 23 Οκτωβρίου, στις 6 μ.μ. σε αίθουσα του Γυμνασίου Μύρινας