Διάκριση μαθήτριας στον 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Οικονομικό Διαγωνισμό

Η μαθήτριά μας Τζωρτζίνη Μελίνα έλαβε το 2ο Βραβείο Διάκρισης στον 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Οικονομικό Διαγωνισμό, που πραγματοποιήθηκε στις 27/2/2024. Τον διαγωνισμό διοργανώνει το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο και το θέμα ήταν «Η  ιδέα  του  επιχειρείν  στην  Α΄  Γυμνασίου». Θερμά συγχαρητήρια!

Ανάρτηση προσφοράς ταξιδιωτικού γραφείου

Παρακάτω μπορείτε να δείτε την προσφορά του ταξιδιωτικού γραφείου Petrides Travel για την ημερήσια εκδρομή του Γυμνασίου Μύρινας. Ενστάσεις μπορούν να υποβληθούν μέχρι και τις 16/4/2024.

Προσφορά

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την ημερήσια εκδρομή του Γυμνασίου Μύρινας στη Νέα Κούταλη και τον Μούδρο

Το Γυμνάσιο Μύρινας προτίθεται να πραγματοποιήσει ημερήσια εκδρομή την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 στη Νέα Κούταλη και τον Μούδρο.

Καλούμε, σύμφωνα με την υπ΄ αριθμ. 20883/ΓΔ4/13-2-2020 Υ.Α., τα ενδιαφερόμενα ταξιδιωτικά γραφεία να υποβάλουν προσφορές στο σχολείο μέχρι την Παρασκευή  12  Απριλίου 2024, ώρα 12:00 μ.μ.

Προκήρυξη Εξετάσεων για τη λήψη του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας Α’ εξεταστικής περιόδου 2024

Ανακοινώνεται ότι από την Παρασκευή 01-03-2024 έως και την Δευτέρα 11-03-2024 και ώρα 23.59 θα υποβάλλονται ηλεκτρονικά αιτήσεις συμμετοχής των υποψηφίων για τις Εξετάσεις του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας Α’ εξεταστικής  περιόδου 2024.

Συμμετοχή στον 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Οικονομικό Διαγωνισμό του ΕΑΠ

Το Γυμνάσιο Μύρινας συμμετείχε σήμερα Τρίτη 27/2/2024 για δεύτερη χρονιά στον Πανελλήνιο Μαθητικό Οικονομικό Διαγωνισμό, που διοργανώνει το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο. Το θέμα του διαγωνισμού ήταν: «Η ιδέα του επιχειρείν στην Α΄ Γυμνασίου» και συμμετείχαν σ' αυτόν μαθητές και μαθήτριες που φοιτούν στην Α’ Γυμνασίου.

Διακοπή λειτουργίας σχολείου στις 12/2/2024

Σας ενημερώνουμε ότι σήμερα Δευτέρα 12/2/2024 διακόπηκαν τα μαθήματα στο Γυμνάσιο Μύρινας για προληπτικούς λόγους, με απόφαση του Δήμου Λήμνου, μετά τη σφοδρή κακοκαιρία που είχαμε σήμερα το πρωί. Το σχολείο θα παραμείνει κλειστό και αύριο Τρίτη 13/2/2024, προκειμένου να πραγματοποιηθεί ενδελεχής έλεγχος των εγκαταστάσεων του σχολείου, για την ασφάλεια και την προστασία των μαθητών, εκπαιδευτικών και εργαζομένων από ενδεχόμενο κίνδυνο.

2ος Πανελλήνιος Μαθητικός Οικονομικός Διαγωνισμός Α’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου

Tο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο, στο πλαίσιο του Ειδικού Προγράμματος Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας (Θεματική Ενότητα ΠΔΕ02: Διδακτική Οικονομικών, Διοίκησης και Εκπαιδευτική Αξιολόγηση) της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών και με την υποστήριξη των Εργαστηρίων της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών α) Μάνατζμεντ & Δημόσιας Διοίκησης και β) Οικονομικής Ανάλυσης και Πολιτικής, προκηρύσσει τον 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Οικονομικό Διαγωνισμό για το σχολικό έτος 2023-2024, με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών/-τριών του Γυμνασίου στην οικονομική επιστήμη.

Το θέμα του 2ου διαγωνισμού θα είναι: «Η ιδέα του επιχειρείν στην Α΄ Γυμνασίου» και σε αυτόν μπορούν να συμμετάσχουν οι μαθητές και μαθήτριες που φοιτούν στην Α’ Γυμνασίου Γυμνασίων στην Ελλάδα και Ελληνικών σχολείων του εξωτερικού.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ.

Ενημέρωση σχετικά με τις απουσίες μαθητών/τριών λόγω των εποχικών ιογενών αναπνευστικών λοιμώξεων

Σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με την παρ. 4 του άρθρου 24 της αρ. 79942/ΓΔ4/21-5-2019 ΥΑ (Β΄2005), με απόφαση του οικείου Συλλόγου Διδασκόντων/ουσών, καταχωρίζονται αλλά δεν προσμετρώνται οι απουσίες από τα μαθήματα μαθητών/τριών έως πέντε (5) εργάσιμων ημερών, που οφείλονται στην έξαρση των εποχικών ιογενών λοιμώξεων του αναπνευστικού, από 1ης Νοεμβρίου 2023 έως και 31 Μαρτίου 2024.

Ενημέρωση για τη λήψη μέτρων προστασίας για τη μείωση μετάδοσης λοιμώξεων του αναπνευστικού

Σύμφωνα με τις από 04-01-2024 οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ), και προκειμένου να μειωθεί ο κίνδυνος μετάδοσης των λοιμώξεων του αναπνευστικού (λοιμώξεις από τον ιό SARS-CoV-2, γρίπη κ.α.) στο σχολικό περιβάλλον συστήνεται η τήρηση των ακόλουθων βασικών μέτρων από εκπαιδευτικούς, μαθητές και λοιπό προσωπικό των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης: