Επίσκεψη του τμήματος Γ2 στο Σαχτούρειο Οίκημα

Την Τρίτη,  02-5-23, το Γ2 τμήμα του Γυμνασίου Μύρινας, επισκέφτηκε το Σαχτούρειο οίκημα του Δήμου Μύρινας.

Μας υποδέχτηκε η κ. Δέσποινα Παπαδοπούλου, συνταξιούχος φιλόλογος, όπου μας ξενάγησε στην αίθουσα, η οποία είναι αφιερωμένη στη σπουδαία Λημνιά συγγραφέα κ. Μαρία Λαμπαδαρίδου-Πόθου. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να μάθουν πολλά απ' τα γεγονότα, που σημάδεψαν την πορεία της συγγραφέως και να δουν αντικείμενα σχετιζόμενα με τη ζωή της. Ξεφύλλισαν τα βιβλία της και είδαν τη βιβλιοθήκη που πρόσφερε η κ. Λαμπαδαρίδου-Πόθου στον Δήμο Μύρινας. Μετά περιηγηθήκαμε στην αίθουσα των Μεγάλων Ευεργετών του νησιού μας, όπου μάθαμε την αξία τού "να προσφέρεις στον τόπο σου χωρίς να περιμένεις ανταλλάγματα".

Ευχαριστούμε τον Δήμο Μύρινας, που μας δέχτηκε, καθώς και την κ. Δέσποινα Παπαδοπούλου, η οποία με τόση προθυμία μάς ξενάγησε. Τους μαθητές συνόδεψαν οι φιλόλογοι κ. Δέσποινα Τζάνερου και κ. Κατερίνα Γκότση