Το Πείραμα του Ερατοσθένη

Τη Δευτέρα 20 Μαρτίου του 2023, ομάδα 16 μαθητών της Β΄ τάξης του Γυμνασίου  Μύρινας συμμετείχε στη δράση  «Το πείραμα του Ερατοσθένη»  που διοργανώθηκε όπως κάθε χρόνο από την Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών  (ΠΑΝΕΚΦΕ). Η δραστηριότητα υλοποιήθηκε ταυτόχρονα σε δεκάδες σχολεία της χώρας.

Δράση “Ερατοσθένης”

Χάρτης σχολείων

Οι μαθητές και οι μαθήτριες  μέσα από κείμενα, βίντεο και παρουσιάσεις  γνώρισαν τον Ερατοσθένη, καθώς και την αφορμή και τις συνθήκες κάτω από τις οποίες πραγματοποίησε το πείραμά του. Την ημέρα της εαρινής ισημερίας , στις 12:27, δηλαδή την ώρα που οι ακτίνες του ήλιου έπεφταν κάθετα στο σημείο του Ισημερινού που έχει το ίδιο γεωγραφικό μήκος με το Γυμνάσιο Μύρινας, πραγματοποίησαν τις δικές τους μετρήσεις στην αυλή του σχολείου.

Έπειτα, αξιοποιώντας τις γνώσεις τους στα μαθηματικά και τη Γεωγραφία, και με χρήση σύγχρονων ηλεκτρονικών εργαλείων, υπολόγισαν την περιφέρεια και την ακτίνα της Γης.

Οι μαθητές που συμμετείχαν στη δράση: Ανδρεάδου Δήμητρα, Γουδέλη Λυδία, Κάρλος  Νίκος, Κατσιγιαννοπούλου Ελίζα, Κελάρη Ελένη , Κονταρή  Όλγα, Κυδώνη Μαρία, Κώτσιας Νίκος,  Μαρκέσι  Γιάννης, Μητσοτάκης  Νικόλας, Μουτζούρης Δημήτρης,  Μπάρας Χρήστος, Πατρώνια Μαριλένα, Παυλίδου Κωνσταντίνα, Τσακαλίδη Μαρία, Χαλκάς Παναγιώτης.

Υπεύθυνες καθηγήτριες της δράσης: Ασμενούδη Λίνα, Μουτζούρη Μέλα, Τσιρνάζογλου Εύα