Το πείραμα του Ερατοσθένη 2024

Η αναβίωση ενός από τα δέκα πιο γοητευτικά πειράματα της Φυσικής, η μέτρηση της περιφέρειας της Γης από τον Ερατοσθένη, πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 20 Μαρτίου του 2024, από  μαθητές της Β΄ τάξης του Γυμνασίου  Μύρινας. Η δράση  «Το πείραμα του Ερατοσθένη» διοργανώθηκε, όπως κάθε χρόνο, από την Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝΕΚΦΕ). Η δραστηριότητα υλοποιήθηκε την ίδια ημέρα σε δεκάδες σχολεία της χώρας.

Στους παρακάτω συνδέσμους  υπάρχει ενημερωτικό υλικό και στοιχεία για την φετινή δράση:

Δράση “Ερατοσθένης”

Χάρτης σχολείων

Οι μαθητές και οι μαθήτριες  μέσα από κείμενα, βίντεο και παρουσιάσεις  γνώρισαν τις προηγούμενες μέρες τον Ερατοσθένη, καθώς και την αφορμή και τις συνθήκες κάτω από τις οποίες πραγματοποίησε το πείραμά του. Την ημέρα της εαρινής ισημερίας, στις 12:28, δηλαδή την ώρα που οι ακτίνες του ήλιου έπεφταν κάθετα στο σημείο του Ισημερινού που έχει το ίδιο γεωγραφικό μήκος με το Γυμνάσιο Μύρινας, πραγματοποίησαν τις δικές τους μετρήσεις στην αυλή του σχολείου που βλέπει στο Ρωμέικο Γιαλό, μπροστά από το ιστορικό κτίριο του Γυμνασίου.

Έπειτα, αξιοποιώντας τις γνώσεις τους στα μαθηματικά, ειδικά την Τριγωνομετρία, και τη Γεωγραφία, και με χρήση σύγχρονων ηλεκτρονικών εργαλείων, υπολόγισαν την περιφέρεια και την ακτίνα της Γης. Οι τιμές που βρήκαμε κατά μέσο όρο ήταν 39.915 km για την περιφέρεια, και 6.355 km για την ακτίνα της Γης, και αποτελούν μια πολύ καλή προσέγγιση των πραγματικών μεγεθών.

Στη δράση συμμετείχαν τα τμήματα Β1, Β2, Β3  και ομάδα μαθητών του Β5.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:  Κιτσώνας Μιχάλης, Τσιρνάζογλου Εύα.

Ευχαριστούμε τη Διεύθυνση του Σχολείου και τις συναδέλφους εκπαιδευτικούς Καραογλάνη Χριστίνα, Λουρίδα Ελένη, Σάντη Αγγελική για τη βοήθειά τους κατά τη διεξαγωγή του πειράματος.